נסביר כאן כל מה שצריך לדעת על מזוזות, מדוע ואיך קובעים אותן.

מה היא מזוזה?

היא קיימת בפתחו של כמעט כל בית יהודי. צמודה למשקוף הדלת בזווית אלכסונית, ומשקיפה  ממרומיו על הבאים בפתח. אנו חולפים על פניה יום יום ומנשקים אותה בערגה.

זו היא המזוזה- חפץ היודאיקה אולי הנפוץ ביותר בעולם, אפשר לראות אותו כמעט על כל בית יהודי. במזוזה נמצא הקוד היהודי הכמוס ביותר, ההצהרה שחצובה לכל יהודי בתוך ליבו פנימה: "שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד". 6 מילים שמכנסות בתוכן אמונה יוקדת בא-ל אחד ועוברת מדור לדור, מאב לבן ומרב לתלמיד.

בתוך בית המזוזה כתובות בכתב יד שתי פרשיות: "שמע ישראל", "והיה עם שמוע". שתיהן כתובות בספר דברים.]

 

בכדי שמזוזה תיחשב כשרה, עליה להכיל מגילת קלף מעור בהמה טהורה ועליה כתובים פרשיות שמע והיה אם שמוע בדיוק ומרבי ולפי כל כללי ההלכה ע"י סופר סת"ם מומחה וירא שמים. הכנת הקלף הוא תהליך מדויק, מאתגר וארוך, מכיוון שאפילו הפגם הזעיר ביותר יכול להפוך את המזוזה לפסולה. כל אות חייבת להיות מדוייקת, לא נוגעת באות הסמוכה לה, צריך להיות מרחק סביר בין המילים  וכן הלאה… כמו"כ את קלף המזוזה כותבים "לשם קדושת מזוזה".

כמובן צילום מזוזה על נייר או אפי' על קלף פסול בתכלית! הצד השני של הקלף נשאר ריק למעט מילה אחת בלבד: "ש-ד-י"", אחד משמותיו של השם וראשי תיבות של המילים "שומר דלתות ישראל". כאשר קלף המזוזה מגולגל, זו המילה היחידה שניתן לראות. מסיבה זו בתי מזוזה רבים מסומנים באות שין, אם כי בבתים מסוימים יש את המילה המלאה.

איך קובעים מזוזה?

מגלגלים את קלף המזוזה משמאל לימין ועוטפים בנילון ע"מ לשמור עליה מלחות ופגעי מזג האויר, לאחר מכן מכניסים את המזוזה כשהיא זקופה (לשים לב שהיא לא הפוכה!) לתוך בית המזוזה. קובעים את המזוזה בתחילת השליש העליון של המשקוף בצד ימין.

למנהג אשכנזים קובעים אותה משופעת טיפה כאשר החלק העליון מופנה אל פנים החדר. ולמנהג הספרדים קובעים את המזוזה בצורה אנכית.

לפני שתולים מזוזה כשרה על משקוף, אומרים את הברכה הבאה:

"ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם, "ברוך אתה….אשר קידשנו במצוותיו וציוונו לקבוע מזוזה".

הערה: בקביעת יותר ממזוזה אחת הברכה נאמרת פעם אחת בלבד (לפני קביעת המזוזה הראשונה).

איפה קונים מזוזה?

מחפשים לקנות מזוזת חב״ד או בית מזוזה? אנו ביודאיקה חב״ד נתניה מספקים נוצרים נהדרים, איכותיים ויפים, שישתלבו בכל בית.  והכי חשוב: אנו מחזקים מוצרי סת"ם מהודרים ותחת פיקוח הלכתי מחמיר עם אחריות לכל החיים!

ממליצים לכם לעבור על הקטלוג שלנו ולבחור את בית המזוזה המתאים ביותר עבורך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *