מדריך מאת מזוזות חב"ד  – חנות יודאיקה חב"ד בנתניה. 

בתורה נאמר: "וּכְתַבְתָּם עַל מְזוּזֹת בֵּיתֶךָ וּבִשְׁעָרֶיךָ." (דברים ו, ט)  למעשה זה הציווי מאת הקב"ה לקבוע מזוזה בפתחי הבתים שלנו. בלשון הקודש מְזוּזָה פירושה משקוף, כלומר: עלינו לקבוע מזוזה על משקופי הבית שלנו: בכניסה, בחדרי השינה, ביציאה למרפסת וכו'.

מהי מזוזה ומה חשוב לדעת כשקובעים אותה

מזוזת חב״ד היא חתיכת קלף עשויה מעור של בהמה טהורה ועליה כותבים בכתב יד את כל פרשיית 'שמע' ו'והיה אם שמוע', באופן מסורתי במזוזה ישנן עשרים ושתיים שורות, פסוקים מספר דברים,  המתחילים במילים הקדושות  "שמע ישראל ה 'אלוקינו ה' אחד". הקלף, מגולגל מקצה להתחלה, כך שהמילה הראשונה, שמע, נמצאת למעלה.

על גבי הקלף מאחורה כתובה המילה 'שדי', אחד משמותיו הקדושים של הקב"ה. 'שדי' הוא ראשי תיבות של המילים 'שומר דלתות ישראל'. לפי ההלכה עלינו לבדוק את המזוזה לפחות פעמיים בשבע שנים, הרבי מליובאוויטש ביקש לבדוק פעם בשנה ומה טוב בחודש אלול.

אחרי שקנינו את המזוזה, אנו מגלגלים אותו בזהירות ועוטפים בניילון לאטימה מרבית. לאחמ"כ מכניסים את הקלף לתוך בית מזוזה. את בית המזוזה עם הקלף שבתוכו אנו קובעים על פתחי הבית. כל החדרים כולל מחסן ומרפסת חייבים במזוזה גם אם נכנסים לשם ממש מעט. פתחים שסגורים כל הזמן לא חייבים במזוזה. שירותים ואמבטיה לא חייבים במזוזה.

את המזוזה תולים ישר או בזווית?

אחד מרבני צרפת המפורסמים ביותר במאה השתים עשרה היה הרב שלמה בן יצחק, הידוע בכינויו רש"י. הוא פסק להלכה שאת המזוזה צריך לקבוע במאונך כך שצידה העליון של המזוזה יהי כלפי מעלה והסכימו איתו  עוד הרבה פוסקים. לעומת זאת נכדו, רבנו תם, פסק כי יש לקבוע את המזוזה במאוזן. מכיוון שהמגילות נדחפו במקור בצורה אופקית בתוך הסדקים שבין האבנים סביב פתחי הבתים.

בשולחן ערוך נפסק כדעת רש"י שהמזוזה תיקבע במאונך כלפי מעלה וכך נוהגים הספרדים, אך האשכנזים (וכן יוצאי מרוקו ועוד עדות) פסקו כעין פשרה בין הפוסקים- לקבוע את המזוזה בזווית קלה כלפי החדר.

לפני קביעת המזוזה מברכים "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם אשר קידשנו במצוותיו וציוונו לקבוע מזוזה", במידה וקובעים כמה מזוזות יחד באותו בית מברכים ברכה אחת לפני קביעת המזוזה הראשונה בלבד..

אצלנו ביודאיקה חב"ד נתניה תמצאו מזוזות חב"ד בכשרות מהודרת ובתי מזוזה מכל הסוגים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *