סוף סוף הילד בגר והגיע לגיל 13, הוא מחליף "הגדרה" ונהפך להיות בוגר. בגיל 13 הנער חייב במצוות בדיוק כמו כל אדם מבוגר, אחת המצוות המרכזיות שעל הנער לקיימן הייא כמובן מצוות התפילין. אבל מה זה תפילין? ממה זה עשוי? איך מניחים תפילין? במאמר זה ננסה לענות על השאלות.

נאמר בתורה בספר דברים "וקשרתם לאות על ידיך, והיו לטוטפת בין עיניך…"  מכאן למדו חז"לעל מצוות התפילין.

התפילין הן בעצם תשמיש קדושה בצורת קופסא מרובעת העשויה כולה מעור וחייבת להיות בצבע שחור, קופסא זו נקראת "בית". בתוך ה"בית" מונח קלף (כמו זה שכותבים עליו ספר תורה ומזוזות). יש הבדל בין תפילין של ראש לתפילין של יד: בתפילין של ראש הבית מחולק ל4, כאשר בכל בית מונחת פרשיה אחרת לפי הסדר הבא: קדש, והיה כי יביאך, שמע ישראל, והיה אם שמוע. בתפילין של יד אין חלוקה ל4 חלקים, זכל ארבעת הפרשיות כתובות על קלף אחד ארוך ומוכנסות לתוך הבית. מתוך הבתים יוצאות רצועות שחורות שגם הן בצבע שחור ועשויות מעור (אם הצבע לא שחור ואינן עשויות מעור התפילין פסולות!), בעזרת הרצועות "קושרים" את התפילין על הראש והיד.

מתי מניחים תפילין?

את התפילין צריך להניח כל יום למעט שבתות וחגים, עדיף כמה שיותר מוקדם. המנהג הוא כמובן להניחן בתפילת שחרית ולהתפלל איתן את כל התפילה, אדם שלא הספיק להניחן בבוקר יכול להניח כל היום עד השקיעה (כדאי להסתכל בלוח השנה מתי השקיעה). אך כדי לא לשכוח להניח ח"ו כדאי שיהיה כלל ברזל: מיד אחרי שתיית הקפה של הבוקר (או לפני…) להניח תפילין.

היכן משיגים זוג תפילין כשר?

לצערינו שוק התפילין פרוץ והרבה אנשים אינם מודעים לחשיבות שיהיו תפילין כשירות ללא ספק! אנחנו ביודאיקה חב"ד נתניה שמנו לעצמנו מטרה להעלות את מודעות הכשרות של התפילין. לפני קניית התפילין מומלץ מאוד לבדוק את אמינות המקום, לראות את הכתב בתוך התפילין ולשאול הרבה שאלות… בשביל זה אנחנו כאן!

מזל טוב הרבה נחת!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *