מהי המזוזה?

בכל בית בישראל, נוכל למצוא בכניסה לבית, על משקוף ימין של הדלת, את המזוזה. המזוזה היא בעצם קלף עליו כתובות פרשיות שעליהן נפרט בהמשך. הקלף מכוסה בנילון ונגלל ע"מ להכניס בתוך בית המזוזה השומר על הקלף מפגעי מזג האוויר.

החובה ההלכתית לקבוע מזוזת חב״ד על משקוף כל דלת, נלמדת מפרשיות מפורסמות בתורה  – פרשיות שמע  ו"והיה אם שמוע" שבספר דברים. את הפרשיות הללו אנו קוראים מידי בוקר וערב. ובתוכן נמצים הפסוקים: "וקשרתם  לאות על ידיך והיו לטוטפות בין עיניך… וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך". כלומר, התורה מצווה את היהודי שיקבע על "מזוזות" ביתו, (המשקוף) הקלף שעליו כתובות פרשיות אלו.

את המזוזה קובעים על המשקוף בברכה מיוחדת: "ברוך אתה… אשר קידשנו במצוותיו וציוונו לקבוע מזוזה".

פרשיות המזוזות

מהו אם כן תוכנן של המזוזות? ננסה להציג בפניכם בצורה מסודרת את הפרשיות מהן עשויות המזוזות ונפרט עליהן מעט.

פרשיית שמע

הפרשייה הראשונה, לקוחה מספר דברים פרק ו' פסוק ד ומתחילה בפסוק המפורסם- תמצית האמונה של עם ישראל בא-ל אחד: "שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד", אותה קורא היהודי פעמיים ביום, הורים מלמדים אותה את ילדיהן והיא נמסרת מדור לדור. בפרשייה זו אנו מצווים  לאהוב את ה', לדבוק בו ולייחד אותו.

פרשיית "והיה אם שמוע"

הפרשייה השנייה היא פרשייה מחומש דברים פרק י"א פסוק י"ג בפרשייה זו, מפורטים באופן נרחב, השכר אותו יעניק אלוקים לעם ישראל כאשר ידבקו בו וישמרו את מצוותיו, גם פרשייה זו נחתמת בציווי לשים את דברי הפרשייה על מזוזות הבית, ולכן שתי פרשיות אלו, הן הפרשיות המרכיבות את המזוזות אותן אנו רואים בפתח כל בית.

בספרים שונים ביהדות, ניתן לקרוא על המעלה הגדולה של מצוות המזוזה, שכביכול "שומרת" על הכניסה לביתו של היהודי, ומהווה מעין נציגות, המעידה על נוכחות אלוקית בביתו של היהודי, ומשרה ברכה והגנה על הבית. אם אתם מעונינים במזוזות פנו עוד היום ליודאיקה חב״ד נתניה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *