מזוזות חב"ד איכותיות

אנו בתשמישי קדושה נתניה מציעים מזוזות חב״ד מהודרות כשרות למהדרין.
מצוות המזוזה היא אחת המצוות המתוקות ואהובות על עם ישראל הקדוש. אולם רבים אינם יודעים מה נמצא בתוך בית המזוזה היפה המקשט את דלת ביתם. במאמר זה נסביר מהי בדיוק מזוזת חב״ד, וכיצד יודעים להבדיל בין מזוזה מהודרת למזוזה שיש לחשוש שהיא פסולה.

מהי מזוזת חב״ד?

בספר דברים נאמר: "וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך" מכאן למצוות מזוזה מהתורה. חז"ל מלמדים אותנו על פרטי המזוזה: מזוזה היא קלף עור אמיתי מבהמה טהורה. על הקלף נכתבים בכתב יד שתי פרשיות מהתורה: פרשיית "שמע", ופרשיית "והיה אם שמוע". פרשיות אלו מופיעות בספר דברים, והן הפרשיות בהן מצווים בני ישראל לקבוע מזוזות על בתיהם.

כתיבת המזוזה נעשית באמצעות סופר סת"ם תוך כוונה וריכוז מוחלטים. על הסופר לדעת את הלכות כתיבת סת"ם על בוריים ולהקפיד לכוון כוונות טהורות בזמן כתיבת המזוזות כדי להבטיח את קדושתן של המזוזות. את הקלף נכניס לבית מזוזה יעודי.

היכן קובעים מזוזה?

ההלכה היהודית פוסקת כי כל פתח חייב במזוזה. מדובר הן על פתח חיצוני של הבית- דלת הכניסה והן בפתחי החדרים הפנימיים בבית, מדובר על כל החדרים בבית בהם יש דלת כניסה, חוץ מחדרי האמבטיה והשירותים בהם אין קובעים מזוזה.

על איזה חלק של הדלת נקבע מזוזה?

המיקום בו יש לקבוע את המזוזה הוא בצד הימני של המשקוף, באופן שמי שנכנס לחדר המזוזה תהיה מימינו. נהוג לקבוע את המזוזה בחלק העליון של המשקוף, האשכנזים נוהגים לקבוע את המזוזה באלכסון ואילו הספרדים קובעים אותה בצורה מאונכת וישרה.

הברכה בעת קביעת המזוזה:

לפני קביעת המזוזה יש לברך "ברוך אתה… אשר קידשנו במצוותיו וציוונו לקבוע מזוזה" כדאי מאוד שנוכחים נוספים במקום יענו אמן על הברכה.

מזוזה כשרה ומזוזה מהודרת

מזוזה הינה מוצר הנעשה בעבודת יד, כל מזוזה נכתבת בידי סופר סת"ם. קיימות מזוזות ברמות שונות של איכות, כשרות והידור.

נחלק זאת לשלוש קטגוריות של מזוזות חב״ד:

1. מזוזה חב״ד כשרה

זוהי מזוזה הנכתבת על פי ההלכה כמובן אולם ללא הקפדה על דקויות והידורים הלכתיים. הכשרות שלה הינה בסיסית, ולעיתים קיימות במזוזות מסוג זה בעיות כשרות. היתרון של מזוזה מסוג זה הינו מחירה הזול.

2. מזוזת חב״ד מהודרת

במזוזה חב״ד מהודרת קיימת הקפדה על דקויות הלכתיות בכתיבת אותיות הפרשיות הנכתבות על קלף המזוזה, ההקפדה ניכרת גם ביופי של הכתב שמראהו מתאפיין באותיות מדויקות ויפות, ובאחידות של השורות, במזוזות אלו בדרך כלל לא קיימות בעיות כשרות, והמחיר גבוה יותר ממזוזה בכשרות בסיסית, אך הוא בהחלט סביר.

3. מזוזה מהודרת מאוד

מזוזות חב״ד מהודרת מאוד הינן מזוזות אשר נכתבות תוך שימת לב מיוחדת לכל מכלול הדקויות ההלכתיות באופן מושלם. הן נכתבות על פי כל החומרות ההלכתיות, וכל ההקפדות הן לפי ההלכה והן לפי הקבלה. סופר הסת"ם המומחה שכתב את המזוזה כתב אותה בריכוז מיוחד. ההידור בהחלט ניכר במראה המזוזה בכתב היפיפה ובאחידות השורות. מחיר מזוזה זו הינו גבוה.

מזוזות חב"ד

מזוזות חב"ד הן מזוזות מהודרות הנמצאות בפיקוח מחמיר בכל אחד משלבי ההכנה:

1. עיבוד העור לקלף

קלף המזוזה נרכש מספקים מובחרים הנמצאים בפיקוח מהודק. ספקים אלה מכירים את כל הלכות המזוזה ומקפידים על שימוש בעור איכותי, וכן יודעים בדיוק באילו חומרים ניתן להשתמש בתהליך העיבוד ואילו חומרים פוסלים את המזוזה.

2. כתיבת המזוזה

מזוזות חב"ד נכתבות ע"י סופרי סת"ם יראי שמיים בתהליך הדורש ריכוז רב. אפילו טעות אחת קטנה עלולה לפסול את כל המזוזה ולכן כתיבת המזוזות יכולה לארוך זמן רב. הדיו למזוזות חב"ד מיוצר עפ"י דרישות ההלכה מחומרים טבעיים.

3. שתי הגהות

מזוזות חב"ד הן מזוזות מהודרות ביותר, והן נבדקות פעמיים על ידי מגיה מוסמך. כאשר אתם קונים מזוזות חב"ד אתם יכולים להיות בטוחים שקניתם מזוזות כשרות למהדרין עם אחריות ושקט נפשי. עם זאת עדיין מוטלת עלינו החובה לבדוק את המזוזות כל תקופה לוודא שנשארו בשלימותן.

ההגהות שעוברת כל מזוזה הינן כאמור שתי הגהות. הגהה אחת מתבצעת על ידי מגיה מקצועי ומומחה בתחום שעובר בריכוז וביסודיות על כל תג ותג וכל אות ואות במזוזה לוודא כי הצורה של כל אות מדוייקת על פי ההלכה ואין נגיעה בין האותיות. הגהה שניה מתבצעת באופן ממוחשב, על ידי סריקה הבודקת שלא קיימות אותיות מיותרות או חסרות במזוזה.

כל כמה זמן יש לבדוק מזוזה של חב״ד?

לפי ההלכה צריך לבדוק את המזוזות בכל שלוש וחצי שנים. יש המקפידים לבדוק את המזוזות בכל שנה בחודש אלול, כך ביקש הרבי מליובאוויטש. בנוסף, כאשר קיים במשפחה חולי, קושי בפרנסה, הרגשה של תקיעות וחסימה כדאי לבדוק את המזוזות, אולי משהו שם לא בסדר.

ממה מורכב מחיר מזוזות חב״ד?

מחיר המזוזה מורכב ממחיר הקלף, שהוא כאמור, עור אמיתי של בהמה כשירה המעובד לכדי קלף שניתן לכתוב עליו, מחיר הדיו והקולמוס והרכיב העיקרי הינו שכר סופר הסת"ם.

כמו"כ במזוזות יש המון דינים והלכות: לדוגמא עם הסופר פספס אות או מילה וגילה זאת רק לאחר הכתיבה המזוזה פסולה ולא ניתנת לתיקון, כל הזמן הלך לטמיון. גם תקלות כאלה גלומות במחיר המזוזה.

מחיר מזוזות חב״ד ממוצע נע בין 150-300 ש"ח. אם מוצעת לכם מזוזה במחיר נמוך יותר סיכויים רבים הם כי היא אינה כשרה.  תבדקו את זה.

ולסיום, סיפור קצר:

אונקלוס בנו של קלונימוס הרומאי התגייר. הקיסר כעס על כך ושלח קבוצת חיילים לרדוף אחריו, אך אונקלוס לימד אותם תורה והם השתכנעו מטיעוני ונשארו אצלו ללמוד ולהתגייר. הקיסר שמע על כך ובכעס רב שלח קבוצת חיילים נוספת, לה הורה לא לדבר איתו כלל. אך שוב, אונקלוס הצליח לדבר אל ליבם ולשכנע אותם ביופיה של היהדות והם נשארו אצלו להתגייר.בפעם השלישית, שלח הקיסר קבוצה מובחרת של חיילים והורה להם לא לנהל שום שיחה עם אונקלוס ולא להקשיב למילה שהוא אומר. החיילים הגיעו ותפסו את אונקלוס, וכשהתחילו לצאת איתו מפתח הבית ראו שהוא מניח את ידו על המזוזה ומחייך. החיילים לא הצליחו להתאפק ושאלו אותו "מה זה?" אונקלוס השיב:

"המנהג האוניברסלי הוא שמלך בן מוות שוכן בתוך הבית ועובדיו שומרים עליו מבחוץ; אבל עם הקדוש ברוך הוא, עבדיו שוכנים בפנים – בזמן שהוא שומר עליהם מבחוץ! כמו שכתוב 'ה' ישמור צאתך ובואך מעתה ועד עולם".

כששמעו זאת החיילים, מיד נהפך ליבם וגם הם נשארו והתגיירו.

לאחר שהקבוצה השלישית התגיירה, הקיסר התייאש והפסיק לשלוח חיילים להביא את אונקלוס.

אונקלוס הגר נהפך לאחד התנאים וכתב את תרגום אונקלוס המפורסם.

תוכלו לרכוש מזוזות חב"ד אצלנו בחנות המוצרים. מוזמנים לעיין גם בבתי מזוזה שלנו>>

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *