כל מה שצריך לדעת על כתיבת ספר תורה ספרדי

כיום ישנם שתי ספרי תורה בולטים ספר תורה ספרדי ואשכנזי. לאורך השנים, שמרו היהודים ברחבי העולם על קשר חם ביניהם באמצעות שד"רים, שליחים ונדידה מארץ לארץ. אולם למרות הקשר הרציף והחלפת הרעיונות הבלתי – פוסקת, בכל מקום בו התגוררו יהודים התפתחו מנהגים ומסורות ייחודיות. שני המסורות העיקריות שהתפתחו בצורה זו היא מסורת יהודי אשכנז שלה הייה ספר תורה אשכנזי ומסורות יהדות המזרח לה הייה את ספר התורה הספרדי.

יהודים בני עדות המזרח ויהודים בני עדות אשכנז מסכימים ביניהם על ההלכה (קובץ החוקים המחייב הקובע את ההתנהלות של יהודים שומרי מצוות בחיי היום-יום) אולם נבדלים ביניהם במגוון רחב מאוד של מנהגים, מנגינות ספרי תורה ומסורות. זה היופי ביהדות שיכולה להחזיק בתוכה באהבה מגוון רחב של הבדלים כאשר יש בסיס איתן מוסכם – אמונה בהשם ובתורתו ושמירת ההלכה בהקפדה. כולם לאורך השנים השתמשו בטליתות ותיק לתפילין.

ההבדלים בין ספר תורה ספרדי לאשכנזי

הדבר המדהים שגילו היהודים מכל התפוצות כאשר הם נפגשו שוב בישראל לאחר אלפיים שנות גלות הוא שבמשך השנים הארוכות הללו שמרו יהודי עדות אשכנז ויהודי עדות המזרח (ספרד) על ספר תורה זהה אחד לאחד(!). זוהי עוד הוכחה לנצחיות השם ותורתו שאף על פי שספרי התורה נכתבו כולם ביד, הם נשמרו זהים על פני שנים רבות ומרחקים עצומים!

אך יש הבדל משמעותי בין ספר תורה אשכנזי לספר תורה ספרדי והוא צורת הכתב: הכתב האשכנזי חתוך ומרובע לעומת הכתב בספר התורה הספרדי שמתעגל ונכתב בקלילות יותר.

אולם חוץ מן הכתיבה, ישנם כמה הבדלים בין שני ספרי התורה. הבולט שבהם הוא הכיסוי שבו משתמשים כדי לכסות את הספר הקדוש.

מעוניינים בספר תורה? מוזמנים לעיין במחירי ספר תורה >>

כיסוי ספר תורה ספרדי

ספר התורה הספרדי מוכנס בתוך ארגז עגול שנפתח לשניים, העשוי בדרך כלל מעץ יקר ומעוטר בשלל אבנים ומתכות, אבני חן ובדים יוקרתיים. הספר מונח על הבמה כשהוא עומד.

לעומת כיסוי ספר התורה הספרדי המרהיב, כיסוי ספר תורה אשכנזי פשוט הרבה יותר ועשוי בד"כ מקטיפה או בד מכובד אחר. כיסוי ספר תורה אשכנזי מקושט ברקמה מרהיבה וקרויה "מעיל". המעיל עשוי בעיקר לשם הכבוד ומגן על ספר התורה מפני לכלוך ונזקים אחרים.

יודאיקה חב"ד נתניה מוכרת תשמישי תורה, ביניהם ניתן למצוא ערכת בר מצווה ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *