מזוזה היא מגילת קלף קטנה עליה רשומים הפסוקים המפורסמים ביותר בתורה. קלף המזוזה מגולגל ומוחדר לכיסוי עמיד למים שמודבק בצד ימין העליון של הכניסה לכל חדר בבית. זהו ביטוי לזהותו ונאמנותו של יהודי ולאמונתו בהגנה האמינה של האלוקים. רבים נוגעים בו כאשר הם נכנסים לחדר ואז מנשקים את אצבעותיהם – תזכורת מרגיעה לנוכחות האלוהית המרחפת מעל הבית.

אנו ביודאיקה מקפידים על אספקת מזוזות הכתובות על קלף מזוזה איכותי במיוחד, בידי סופר סת"ם ירא שמיים בעל כוונה ואהבת ה'. המילים נכתבות בקפידה תוך הקפדה על כל הגדרים ההלכתיים המחמירים ביותר, בגודל ואיכות לפי הזמנה.

מדוע שמים מזוזה על דלת הבית?

מקור המצווה הוא במילים המקראיות "וּכְתַבְתָּם עַל מְזוּזֹת בֵּיתֶךָ וּבִשְׁעָרֶיךָ". ממשפט קצר זה הסיקו פוסקי ההלכה מאות תקנות מפורטות המציינות כיצד יש להכין את קלף המזוזה, היכן לשים אותה ואיזה הגנות היא מעניקה לבית היהודי. סופר יהודי ירא אלוקים, המכיר היטב את החוקים, כותב בקפידה את 22 שורות הטקסט על קלף כשר תוך שימוש בקולמוס כשר. הטקסט כולל 713 אותיות ולפני שהקלף יקבל תעודת כשרות, כל קלף מזוזה ייבדק היטב גם על ידי מחשב וגם על ידי מגיה כדי לוודא שהוא נכתב בדיוק בדרך הנכונה.

למרבה הצער, בשנים האחרונות השוק הוצף במזוזות שאינן כשרות מבחינת ההלכה ולא נכתבו בידי סופר סת"ם ירא שמיים. לכן, חשוב לרכוש מעוסקים מוכרים בלבד. וודאו כי הקלף  נושא אישור אותנטי המאשר שהיא כשרה הלכתית ונכתבה בידי סופר סת"ם מוכר.

מתי קונים קלף מזוזה חדש?

נהוג לקנות מזוזות חדשות בכל מעבר דירה, אולם ניתן להסתפק בבדיקת המזוזות הישנות שהשאירו הדיירים הקודמים ע"י סופר סת"ם מוסמך שיוודא שהן נותרו כשרות וכל המילים בהן ברורות ועומדות בדרישות ההלכה. במידה והן אינן עומדות בדרישות ההלכה, חשוב להחליף אותן במזוזות כשרות.

בהלכה נפסק שאין לקחת את המזוזות מהבית הישן לחדש!

אנו ממליצים לעשות בדיקת כשרות למזוזות חב"ד כל שנה בממוצע כדי לוודא שמקימיים את מצוות המזוזה החשובה. ניתן לפנות אלינו לבדיקת כשרות ולקניית מזוזות ובתי מזוזות חדשים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *